Завод за културу војвођанских Русина је у оквику пројекта „Хајде да заједно учимо русински језик: Читај ми!“ подржао прављење шест кратких видео прича и цртаних филмова за децу. Премијере тих цртаних одржане су у просторијама Завода, а затим је традиционално одржана интерактивна и креативна радионица за децу и родитеље после сваке пројекције. Пројекат су реализовале Александра Бучко и Сања Дивљаковић у име Новинарске асоцијације Русина, а финансијски га је подржао Завод. Све приче се налазе на званичном Јутјуб каналу Завода.
Прву причу коју је пројектни тим припремио била је „Тидвик, доброћудни јелен“ Др. Суса. У реализацији видео прича учествовао је Жељко Тот као сниматељ, Јован Живковић као монтажер и аниматор. Прича је урађена у сарадњи са НВУ „Руске слово“ које је издало ову причу још 1953. године.
Друга прича је препричана „Пепељуга“ Шарла Пероа. Препричала ју је Сања Дивљаковић, видео је снимао Жељко Тот, монтажу и анимацију је урадио Јован Живковић, а стручну помоћ су пружиле Сифија Николајевић и Меланија Римар.
Трећа прича је прича „Зашто је добро бити рибар“ ауторке Меланије Римар. Сниматељ је био Жељко Тот, а монтажер и аниматор Јован Живковић. Прича је урађена у сарадњи са НВУ „Руске слово“ које је издало причу у оквиру књиге „Воз на канап“ 2016. године.
Четврту причу је такође препричала Сања Дивљаковић. Реч је о причи Браће Грим „Снежана“. Видео материјал је снимао Жељко Тот, монтажу и анимацију је урадио Јован Живковић, а стручну помоћ су пружиле Софија Николајевић и Меланија Римар.
Шесто премијерно приказивање цртаног и радионица за децу било је резервисано за причу „Црвенкапа“ Браће Грим. Причу је препричала Сања Дивљаковић, а анимацију и монтажу је урадила Лидија Ивак, звук Милан Гузијан, А стручну помоћ су пружиле Татјана Беук Лаћак и Меланија Римар.
Шпицу и музику за све видео приче и цртане је урадио Јован Живковић.
После премијерног емитовања сваке приче организована је и тематска радионица са мoтивима одгледане приче и дружење за децу.