Завод за културу војвођанских Русина обележио је 100 година од оснивања РНПД (Русинског народно просветног друштва) кроз трибину, изложбу и промоцију књиге 9. септембра у репрезентативном и врло симболичном простору Еђшег замка у Новом Саду. То је само део активности кроз које се ове године обележава овај значајан јувилеј.
Том приликом о историјату и значају оснивања РНПД-а, који је сачувао народну припадност до данас на трибини су говорили др Јанко Рамач, др Ђура Харди и Ђура Лаћак, а модератор је био Михајло Рамач.
Као што је и истакнуто у пригодној књизи „Русини од присаједињења до Просвете“ аутора др Ђуре Хардија, која је овом приликом издата, а чије штампање је подржала Градска управа за културу Града Новог Сада, оснивање РНПД-а се десило у светлу Велике народне скупштине 25. новемра 1918. године у Новом Саду на којој су учествовали и Русини, укупно 21 делегат, из десет места у Бачкој. Следеће године, у процесу препорода, на Оснивачкој скупштини РНПД, 2. јула 1919. године у згради тадашњег магистрата, односно данашње Градске куће, састали су се Русини из 14 места Војводине и постабили су фундаменте целокупног народног, духовног, просветног и културног живота заједнице.
Говорници су се осврнули и на наслеђе тог догађаја, јер је одмах по оснивању кодификован русински језик, почело је штампање књига, уџбеника и новина на русинском језику. Захваљујући тим водећим људима, а посебно владики Дионизију Њарадију и крстурском пароху Михајлу Мудром, купљена је штампарија у Руском Крстуру.
На трибини је у име Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама био помоћник секретара Милан Мицић, председник Националног савета Русина Борислав Сакач, чланови Савета, председник УО Завода Миломир Шајтош, посланица у Народној скупштини Олена Папуга, свештенство, многи делатници у култури и бројна публика.
У просторијама Еђшег замка постављена је и изложба значајних докумената из тих времена, које је пронашао др Ђура Харди, а који се налазе и у књизи, као и фотографије чланова РНПД са стаклених плоча фотографа Будинских из Руског Крстура, односно портрети водећих људи. Изложба је била једнодневна, али се и даље може погледати у просторијама Завода за културу војвођанских Русина до 23. септембра.
У мучичком делу учествовали су Димитриј Цап на гитари и Хелена Папуга који су извели стару русинску народну песму ”Чече вода, чече”.