Национални комитет за нематеријално културно наслеђе Србије донео је одлуку о упису нових елемената у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије. Одлуком Комитета, у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа уписани су „Ускршњи обичаји – освећивање паске“ на предлог Музеја Војводине, као и обичај „Мало коло“, на предлог Академског друштва за неговање музике „Гусле“ из Кикинде.
Тако је освећивање паске постало „живо културно нематеријало наслеђе“ Србије и на листи се налази под бројем 52. Комплетна документација о кандидованом нематеријалном културном добру трајно се чува у Центру за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду у складу са важећом законском регулативом и сада је део базе података о нематеријалном културном наслеђу у Републици Србији. Уписом на листу омогућава се јача сарадња са Центром у подизанњу свести о значају очувања овог елемента, његовом препознаваљу, практиковању и преношењу на следеће генерације.
Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, који се води у Центру за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду, основан је у јуну 2012. године. У овом тренутку, у Регистар су уписана 53 елемента „живог наслеђа“, које су различите заједнице препознале као обележје сопствeног идентитета и, преносећи га с генерације на генерацију, сачувале до данашњих дана.